Конна езда

1.Седеж по време на езда – дефиниция и видове седеж в конния спорт

Отговор: Дефиниция: Под понятието седеж при конен спорт се разбира положението, което тялото на ездача заема в седлото по време на езда, позволяващо получаването на единство в движенията на коня и ездача.

a. Основен седеж – правилния основен седеж в конния спорт се изразява във вертикално положение на горната част на тялото, като кръста е подвижен, седалището е опряно плътно в седлото на двете седалищни кости, чатала и бедрата до коленете. Главата на ездача е изправена, брадата е прибрана, погледа напред. Гърдите и кръста са издадени напред, а раменете са отворени. Шенкелите са свободно отпуснати, допрени до страните на коня малко зад опаса. Отвесът спуснат от коляното минава през върха на ботуша. Петата силно опъната надолу.

b. Видове състезателни седежи при конен спорт:
- Манежен седеж (за обездка)покрива се с основния седеж. Дължината на стремената при отпуснати крака трябва да достигат до глезенните стави

- скокови седеж – горната част на тялото е приведена напред от тазобедрените стави, като кръста също е огънат напред, седалището е леко отделено от седлото, стремената са скъсени в зависимост от дължината на краката на ездача до 10 см. (от две до четири дупки), коленете също се подават напред, опората в седлото се осъществява чрез коляното и шенкела, петата е силно опъната надолу.

2.Алюри на коня

В конен спорт колко алюра са познати при коня? Посочете всеки един алюр от колко такта се състои. Опишете последователността на тактовете при алюра ходом, като започнете от десен заден крак. Колко вида ходом познавате?

Отговор:

Ходом – четиритактов алюр, тръс – двутактов алюр, галоп – тритактов алюр.

2.1. Ходом. Опишете колко тактов е алюра и последователността при стъпване  на крайниците на коня.

Отговор: Четири тактов алюр със следната последователност при стъпване на крайниците на коня – десен заден, десен преден, ляв заден, ляв преден ляв. Имаме: среден,събран,работен,удължен и свободен ходом,

2.2Тръс.Опишете колко тактов алюр е тръса и последователността при стъпване крайниците на коня. Колко вида тръс имаме?

Отговор: Тръс – двутактов алюр с четири фази при който краката стъпват, както следва: последователно ляв диагонал (преден ляв и десен заден) и десен диагонал (десен преден и ляв заден) името на диагоналите се носи от предните крайници, като между смяната на диагоналите коня виси във въздуха.

Имаме
• работен,
• събран,
• среден и
• удължен

2.3 Галоп. Опишете колко тактов алюр e галопа и последователността при стъпване крайниците на коня. Колко вида галоп имаме?

Отговор: Галопа е тритактов алюр, при който коня стъпва последователно, както следва: (галоп наляво) – десен заден, десен диагонал (десен преден и ляв заден) и преден ляв последвано от висене на коня във въздуха.

Имаме
• работен,
• събран,
• среден и
• удължен.

3.Видове помощи

Колко вида помощи има при управлението на коня? Кажете кои са основните помощи и тяхната последователност на прилагане.

Отговор: помощите се делят на:
• основни,
• спомагателни и
• допълнителни.

Основните помощи са: шенкел, тежест и повод.

Последователността на прилагане е: тежест-шенкел-повод.

4. Спомагателни помощи

Дефинирайте спомагателните помощи, избройте ги и посочете какво подпомагат те.

Отговор: Помощите които служат да засилят действието на основните помощи се наричат спомагателни. Това са:
• глас,
• нагайка,
• шпори,
• награди и
• наказания.

5. Допълнителни помощи

Дефинирайте допълнителните помощи.

Отговор:

Всички останали помощи които действат автоматично се наричат допълнителни помощи.

Това са:
• мартингал,
• шпрунт,
• странични поводи и др.

6. Видове поводи, употреба и въздействие върху коня

Колко вида основни групи поводи (като основна помощ) имаме.

Дефинирайте и опишете действието на правите поводи с отваряне.

Отговор: Имаме три основни вида поводи:

• с отваряне,
• с противодействие и
• обратни поводи.

6.1 Прав повод с отваряне. Опишете неговото действие.

Отговор: Прав повод с отваряне имаме когато ръката и повода са отделени от шията по посоката в която искаме да смени посоката на движение коня. Повода има въздействие само върху предницата на коня (няма въздействие върху задницата на коня) прилага се за да накараме коня да завие в посоката на действие на повода.

6.2 Прав повод с противодействие. Опишете неговото действие.

Отговор: Действието му е успоредно на гръбначния стълб на коня. Наименованието на повода произтича от факта, че неговото действие противопоставя движението на предницата на това на задницата. Неговото действие, като предницата са отклонява по посоката на действащия повод, а задницата в обратна посока. Пример: Ляв повод с противодействие – предницата се предвижва наляво, а задницата на дясно.

6.3. Обратен повод.  Дефинирайте и опишете действието му.

Отговор: Когато посоката на действие на повода пресича гръбначния стълб на коня имаме обратен повод. Неговото действие придвижва предницата в обратна посока на повода, а задницата в посока на повода. Пример – ляв обратен повод предницата се предвижва на дясно, а задницата на ляво.

7. Помощи за подкарване на коня на ходом.

Отговор: Ездача увеличава действието на шенкелите чрез натиск до опаса, тежестта е към колената и бедрата като се намалява натиска на седалището повода се пропуска без да губи контакта с устата.

8.  Помощи за спиране

Отговор: при конен спорт ездача увеличава действието на шенкелите чрез натиск до опаса, тежестта се измества към седалищните кости, повода се задържа до постигане на спирането

9. Помощи за повдигане на галоп

Отговор: Шенкели: вътрешния до опаса подържа импулса, външния зад опаса ангажира външния заден крак и подържа коня прав, тежестта е на външната седалищна кост, вътрешния повод междинен създава постановка, външния прав с противодействие.

10. Помощи за рамото вътре

Отговор: Това упражнение се изпълнява на събран ходом и тръс. Конят трябва да бъде леко, но постоянно огънат около вътрешния шенкел, който подържа импулса и движението, като огъването е около 30 градуса. Вътрешния преден крак се кръстосва и минава над външния преден крак. Вътрешния заден крак минава под масата на коня и също се кръстосва на външния заден крак. Конят е огънат обратно на посоката на движение.

11. Събран кон

Отговор: Събран е когато коня остане на повода, решително се движи напред с повдигната и заоблена шия, главата е до отвеса. Задните крака са ангажирани с добре действащи скакателни стави. Крачката е по къса с по висока амплитуда.

12. Фази на скока

Отговор: Извършването на скока се осъществява в четири фази

Първа фаза: Подход към препятствието. Започва при насочване на коня към препятствието и завършва при начеването на скока.

Втора фаза: Отскок. Важно е местото на отскока да е равен на височината на препятствието плюс 10-20 см. Пример 130 см. високо препятствие добър разчет имаме когато отскока се извършва от 140 – 150 см. преди препятствието.

Трета фаза: Летеж . Фаза от отскока до приземяването на коня. Фазата за преодоляване на препятствието. Тялото на ездача запазва равновесието с натиск на шенкелите към тялото на коня и притискане коленете към седлото. Ръката следи устата на коня, като позволява протягане шията. Тялото се навежда към шията на коня.

Четвърта фаза: Приземяване Коня приземява на един от предните крака последван от другия преден крак, като задните крака изпреварват следата на предните крака. Ако коня е подезден сменя галопа след приземяването. С оглед на подхода към следващото препятствие ездача може със своята тежест да провени това правило


http://zazz.info/images/gallery/2012_5/524_attach_4033_normal.jpg